Spis treści
Prezbiopia (dojrzałowzroczność) to dość powszechne zaburzenie wzroku, z którym wszyscy, wcześniej czy później, będziemy się zmagać. Chociaż nie jest to poważne schorzenie, może być uciążliwe i ograniczać jakość życia.
Przyczyny prezbiopii
Prezbiopia jest związana z naturalnym procesem starzenia się oka. W miarę upływu czasu elastyczność soczewki zmniejsza się, co wpływa na jej zdolność do skupiania światła, szczególnie z bliska. Dodatkowo, zmiany zachodzące w mięśniach ciliarnych, które kontrolują kształt soczewki, wpływają na obniżenie jakość widzenia.
Objawy prezbiopii
Objawy prezbiopii zwykle pojawiają się ok. 40. roku życia i stopniowo się nasilają. Najczęściej zauważalnym objawem jest trudność z czytaniem drobnych czcionek lub z wyostrzeniem obrazu na bliskich odległościach. Osoby z prezbiopią często trzymają książki lub gazety dalej od siebie, aby lepiej widzieć. Ponadto, mogą odczuwać ból głowy, zmęczenie oczu i trudności z widzeniem w słabym świetle.
Diagnoza prezbiopii
Prezbiopia jest diagnozowana przez okulistę lub optometrystę w trakcie badania wzroku. Specjalista przeprowadza szereg testów, w tym test ostrości wzroku oraz badanie dna oka. Pozwalają one na wykluczenie innych zaburzeń wzroku oraz ustalenie potrzebnej korekcji.
Korekcja prezbiopii
Prezbiopia jest naturalnym procesem zachodzącym w oczach i korygujemy ją na różne sposoby. Najczęściej są to okulary lub soczewki kontaktowe. Wielu klientów decyduje się na okulary progresywne lub dwuogniskowe, w którym widzą ostro dal oraz bliż, a w progresach także odległości pośrednie. Takie rozwiązanie pozwala na komfortowe funkcjonowanie w codziennym życiu. Dla osób, które nie przepadają za okularami, idealnym rozwiązaniem są multifokalne soczewki kontaktowe. Zapewniają one widzenie symultaniczne (jednocześnie ostro i nieostro widzimy dal i bliż, a mózg „wybiera” sobie ostry obraz). Są bardzo komfortowe, ale nie zapewniają idealnego widzenia, a jedynie akceptowalne. Ale nie należy się zrażać, jest to rozwiązanie, które trzeba przetestować na sobie. W niektórych przepadkach stosuje się również metody chirurgiczne – laserową korekcję wzroku, chirurgiczną wymianę soczewki lub wszczepienie soczewki wewnątrzgałkowej. Podjęcie takiej decyzji należy skonsultować z chirurgiem okulistą.
Podsumowanie
Prezbiopia, chociaż naturalna, może utrudniać życie. Na szczęście mamy różne sposoby na korygowanie jej, a najlepsze rozwiązanie pomogą Wam dobrać nasi specjaliści.